Výběr dětské postýlky

Mezi nejdůležitější vybavení pro očekávané miminko patří dětská postýlka a její vybavení.

Nákup postýlky je potřeba předem promyslet vzhledem k tomu, jaké jsou Vaše bytové poměry – záleží na prostoru a umístění postýlky v bytě/domě. Samozřejmě zde rozhodují i Vaše finanční možnosti. Ne každý si může dovolit koupit nejdražší a nejmodernější produkty, které trh nabízí. Pokud již dlouho hledáte vhodnou postýlku a stále nejste plně přesvědčeni, zda vybíráte správně, nechte si poradit a inspirujte se tímto článkem.
V každém případě dbejte při výběru v první řadě na bezpečnost Vašeho dítěte a dobrou funkčnost postýlky!
Standartní rozměry dětské postýlky jsou 120 x 60 cm nebo 140 x 70 cm. Zatímco menší postýlka dobře poslouží miminku a batoleti, u postýlek rozměrů 140 x 70 cm je většinou i možnost postýlku přestavit na dětskou válendu. Takto upravená postýlka vydrží cca do 6 let věku dítěte – záleží na konkrétním typu postýlky. Pokud máte ve své ložnici prostor, je samozřejmě výhodnější zakoupit rovnou postýlku přestavitelnou, která „roste“ spolu s Vaším miminkem.
Většina postýlek má již výškově stavitelné dno, které lze nastavit do různých úrovní podle potřeb rostoucího dítěte – pro nejmenší děti je nejvýhodnější poloha dna v nejvyšší pozici, protože to ulehčí manipulaci s dítětem – nemusíte se k němu tolik ohýbat – toto umožní také stahovací bok postýlky.
Šprusle postýlky by od sebe neměly být vzdáleny více než cca 6 - 8 cm – při větší rozteči špruslí hrozí nebezpečí, že si mezi ně dítě strčí hlavičku.
Pokud chcete postýlku po bytě přemisťovat, oceníte kolečka – k některým postýlkám lze kolečka dokoupit zvlášť.

V pozdějším věku, když si dítě začíná sedat a stavět se na nožičky, je vhodné dno postýlky snížit, aby dítě z postýlky nevypadlo.
Praktické jsou také postýlky, které mají vyndavací příčky – chodící dítě pak může z postýlky a do postýlky lézt samo.
Vrací se móda kolébek – novorozené děti mají rády jemný houpavý pohyb, který jim pomáhá usínat, připomíná jim pobyt v matčině bříšku. Kolébky bývají na kolečkách, takže se dají po bytě snadno přemisťovat dle potřeby rodičů.

Tipy pro vybavení postýlky:

Samotná postýlka samozřejmě miminku nestačí, je do ní potřeba pořídit další doplňky:

Matrace

jsou na výběr pružinové, molitanové, s kokosovým vláknem atd., velmi výhodné je, pokud má matrace snímatelný pratelný potah. Matraci lze také chránit speciální nepropustnou gumovou nebo igelitovou podložkou nebo speciálním nepropustným prostěradlem. Důležité při výběru jsou také nezávadné materiály použité na výrobu a celková prodyšnost matrace.

Prostěradlo

materiály: froté, jersey, flanel - je potřeba mít alespoň 3 prostěradla v zásobě, budete je pravděpodobně muset často měnit, hezky vypadají prostěradla s volánem kolem celé postýlky v designu povlečení.

Mantinely kolem postýlky

je možné vybírat mantinely kolem celé postýlky nebo jen kolem 1 postýlky. Provázky, kterými jsou mantinely obvykle přivázány, by neměly být delší než 30 cm, aby si je dítě nemohlo omotat kolem krku a nedošlo k jeho uškrcení. Mantinely mají dítě především chránit, aby se netlouklo o příčky postýlky a také udržují více tepla v postýlce.

Nebesa + držák nebes

látková nebesa vypadají nad každou postýlkou velmi hezky a dítěti poskytují větší izolaci od ruchu v místnosti, více přítmí navozuje pocit bezpečí. Držák nebes by měl být kvalitní z pevných materiálů, aby nedošlo k jeho náhlému uvolnění a dítě se pod spadlými nebesy neudusilo.

Výplň do postýlky (polštářek + peřina)

dají se zakoupit různé rozměry, vždy při výběru dbejte na kvalitu materiálů, vhodné jsou antialergenní výplně, ale mohou být i klasické péřové.

Povlečení na polštářek a peřinku 

novorozenec zpočátku polštářek nepotřebuje, ale většinou se tato souprava kupuje dohromady. Pozor na rozměry povlečení, každý výrobce má jinou představu o tom, co je standardní rozměr, změřte si před koupí polštářek a peřinku! Na trhu jsou výhodné dvou, tří i čtyřdílné sety – lze zakoupit samotné povlečení, povlečení i s nebesy a mantinely ve stejném designu apod.

Spací pytle, zavinovačky

pro novorozené děti je vhodnější zavinovačka, protože dítěti připomíná teplo matčina bříška a takto zavinuté děti lépe spí. Větší dítě se ale dožaduje více prostoru, proto je pro něj vhodnější spací pytel. Zakoupenou zavinovačku lze později využívat rozloženou jako hrací deku nebo přikrývku.

Kapsář k postýlce

látkové kapsáře připevněné k postýlkám poskytují dostatek prostoru na různé drobnosti – hračky, kosmetiku apod.

Monitor dechu

pomocník při hlídání vašeho děťátka, umisťuje se do postýlky, hlídá dech dítěte a stimuluje ho k dýchání při náhlé zástavě dechu, akusticky upozorní rodiče.

Kolotoč nad postýlku apod. hračky 

přehrávání melodií a pestré barvy těchto hraček stimulují smysly dítěte, jejich umístěním nad postýlku přispíváte k rozvoji smyslů, obrazotvornosti a jemné motoriky svého dítěte.

Na závěr přidáváme několik rad k používání postýlky:

Neumisťujte postýlku s dítětem v bytě tam, kde svítí dlouho přímé slunce – hrozí přehřátí citlivého dětského organismu, neumisťujte postýlku ani tam, kde by mohl vzniknout průvan, pozor na otevřená okna, pokud již dítě leze nebo chodí!

Nenechávejte v postýlce volně položená chrastítka, kousátka a různé hračky. Mohly by se dítěti vzpříčit v pusince a mohlo by se zadusit.

Pozor na nábytek v těsné blízkosti postýlky – dítě by po něm mohlo vyšplhat ven z postýlky.

Neumisťujte dřevěnou postýlku do těsné blízkosti radiátoru apod. zdrojů tepla – mohl by se poškodit materiál postýlky.

Při umisťování postýlky musíte dbát na to, aby z ní dítě nedosáhlo na elektrické šňůry, lampy a stínítka. Dítě by na sebe mohlo lampu strhnout a zranit se.

Pokud máte nad postýlkou např. závěsný kolotoč, zarámované obrázky, měli byste je sundat ve chvíli, kdy na ně dítě dosáhne.

Bez ohledu na to, jak dobrou postýlku koupíte, pokud se o ni nebudete náležitě starat, přestane být pro vaše dítě bezpečná – pravidelně kontrolujte, zda jsou všechny části postýlky v dobrém stavu, pokud nějaká část chybí nebo je poškozená, přestaňte postýlku používat! Kontrolujte, zda někde netrčí nebezpečné šrouby apod.

V případě, že měníte výšku umístění matrace, zkontrolujte, zda je pevně umístěná a nehrozí její propadnutí.

Vždy dbejte pokynů výrobce k montáži a používání postýlky!

Prevzato z diskuze.deticky.cz